Кошик
814 відгуків
Напишіть тут ваше повідомлення+380 (50) 461-88-83
ул. Тарасовская, 3, Харків, Україна
+380 (50) 461-88-83
+380 (98) 732-41-57
"Шліфмайстер" Інтернет-магазин

Як вибрати круг для заточування пив

Як вибрати круг для заточування пив

Як вибрати круг для заточування пив

Заточування стрічкових і дискових пив виробляють не тільки у міру затуплення. Першу обробку інструменту необхідно виконати перед початком експлуатації. Для якісного розпилювання деревини та інших матеріалів зуби пильних дисків і ланцюгів повинні бути:

  • однакового розміру;
  • заточеними під потрібним кутом і на допустиму глибину;
  • розділеними між собою западинами закругленої форми;
  • рівномірно проточенными, без металевого блиску на кутах.

Якщо витримати всі перераховані характеристики, значить можна уникнути появи мікротріщин та інших дефектів. Професіонали радять після обробки дати пилі «відпочити» протягом доби, щоб зняти напругу металу.

Звідси високі вимоги до заточним колам, які використовуються для обробки пив різної конструкції.

Маркування кіл для заточування пив

На прикладі найбільш часто використовуваних кіл для заточування пив розглянемо їх маркування:

25А 16 СТ1 5КБ3 35м/с.

На першому місці стоїть позначення абразивного матеріалу, з якого виготовлений заточний диск. У наведеній формулі «25А» – це електрокорунд білий. Далі слід «16» – число, що позначає зернистість за Гостом 3647-71, чинним на пострадянському просторі. «СТ1» – твердість круга, яка в нашому випадку означає «середньо твердий 1». «5КБ3» – тип зв'язки і «35 м/с» – максимальна швидкість, з якою може обертатися коло.

Крім згаданих матеріалів заточні круги виготовляють і з інших речовин, а, отже, вони можуть мати інші параметри.

Абразиви і зв'язки

Для заточування пильних дисків вітчизняна промисловість виготовляє кола з декількох видів абразивних матеріалів. Найбільш поширені:

  • електрокорунд нормальний 14А (сірий);
  • електрокорунд білий 25А;
  • електрокорунд хромтитанистый 92А (рожевий);
  • монокорунд 45А;
  • карбід кремнію зелений 64стебла селери;
  • карбід кремнію чорний 54С.

Кристали даних речовин мають гострі кути і грані, які і виконують ріжучу функцію. Для утримання абразивних зерен і надання певної геометричної форми інструменту (диск або тарілка) використовується допоміжна речовина – зв'язка. Вона може бути органічна, неорганічна або комбінована.

Заточка диска циркулярної пилки проводиться колами на керамічній зв'язці, яка являє собою суміш вогнетривкої глини, шпату і каоліну. Такий інструмент можна використовувати з лужною охолоджувальною рідиною. Однак з-за крихкості керамічні кола вимагають обережного поводження.

Точильні диски на вулканітовій зв'язці виготовляють з вулканізованого каучуку і сірки. Вони гнучкі й еластичні, не залишають пріжогов на вашому інструменті. Вже при 250°С відбувається вигоряння зв'язки з характерним запахом паленої гуми.

Кола для заточування стрічкових пив виробляють з використанням бакелітовій та комбінованої зв'язки. Бакеліт являє собою суміш формальдегідних смол, які, застигаючи, перетворюються в досить тверда речовина. Однак висока концентрація лугу (більше 1,5%) у охолоджуючої рідини може порушити структуру кола. Порівняно швидке стирання вимагає частої правки бакелітових кіл.

Твердість і зернистість

На профільному ринку країни можна зустріти абразивні круги різного ступеня твердості:

  • надзвичайно твердий ЧТ1, ЧТ2;
  • досить твердий ВТ1, ВТ2;
  • твердий Т1, Т2;
  • среднетвердый СТ1, СТ2, СТ3;
  • середній С1, С2;
  • среднемягкий ЗМ1, СМ2;
  • м'який М1, М2, М3.

Твердість – це характеристика, яка показує, наскільки міцно зв'язка утримує абразивне зерно і запобігає його викришування. Однак не слід думати, що «намертво» закріплені кристали будуть працювати ефективно. Ріжучі кути і грані мають властивість затупляться, тому необхідно, щоб відпрацьовані зерна вчасно випали, а разом з ними стерся деякий шар зв'язки. Тоді розкриються нові гострі кристали і продовжать виконувати шліфування. Якщо ж тупі зерна будуть залишатися на місці, то таке коло буде тільки нагрівати оброблювану поверхню, не заточуючи її.

Зернистість – це розмір абразивного зерна, з якого виготовлені точильні круги. Зернистість не впливає на твердість круга, але від поєднання цих характеристик – твердості і зернистості – залежить термін служби заточувальних кіл. У крупнозернистих колах абсолютне число кристалів менше, ніж у дрібнозернистих. Тому і навантаження на великі зерна буде більше. Цілком доцільно вибирати більш тверді кола, що містять велике зерно. Що ж до дрібнозернистих кіл, то вони повинні бути м'якими, щоб зв'язка истиралась по мірі відпрацювання порівняно дрібних кристалів, вивільняючи нові.

Швидкість обертання круга заточувального

Виробник наносить на кожний коло інформацію про гранично допустимої швидкості обертання інструменту. З досвіду фахівців відомо, що швидко обертається коло здається більш твердим або стійким, а зниження швидкості робить його відносно м'якше. Тому частоту обертання твердих кіл зазвичай знижують, збільшуючи швидкість подачі обробного інструменту.

При дотриманні цих вимог шліфувальний круг буде рівномірно заточувати пільний диск або ланцюг, не порушуючи профілю зубів.

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner